Izmene zakona o bezbednosti saobraćaja


Jedan od prvih zakona koji će ući u skupštinsku proceduru od formiranja nove vlade je zakon o izmenama zakona o bezbednosti saobraćaja. Nove izmene ovog zakona predviđaju da se rok za zamenu starih vozačkih dozvola novim produži za još tri godine, odnosno do 10. juna 2017. godine.

Prvobitno je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima bilo predviđeno da stare vozačke dozvole važe do 10. juna 2014, ali je predloženo da se taj rok produži kako bi se svim građanima omogućila blagovremena zamena dozvola.

Izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima po hitnom postupku predložila je Vlada Srbije, kako bi zakon što pre stupio na snagu, s obzirom da bi više od milion građana bilo u obavezi da u veoma kratkom roku zameni vozačke dozvole izdate na starom obrascu.

Prema podacima MUP-a, 3.385.624 vozača poseduje staru dozvolu. Od januara 2011. godine, kad su požele da se izdaju nove dozvole, izdato je 2.155.611 dozvola.

Nakon nesreće u kojoj je poginulo troje mladih ljudi u Beogradu formirana je radna grupa čiji je zadatak bio da predloži izmene Zakona o saobraćaju. Radna grupa je predložila izmene zakona o saobraćaju i pooštravanje odredbi koje se odnose na vožnju u pijanom stanju. Jedna od kazni za vozače koji voze sa više od dva promila alkohola u krvi je i oduzimanje vozila i to trajno. Nacrt zakona će po hitnom postupku izaći pred Skupštinu na usvajanje.

Najavljene izmene Zakona o sobraćaju se najviše tiču mladih i bahatih vozača, a novina koja je pokrenula najviše polemike jeste da će se vozačima, koji imaju preko 2 promila alkohola u krvi oduzimati vozila i to trajno. Ako neko sedne za volan sa tolikom količinom alkohola u krvi onda automobil u njegovim rukama postaje oružje jer vrlo lako može nekog da ubije, pa zato država ima pravo da mu to vozilo oduzme smatra ministarka sobraćaja.

Međutim ova izmena otvara i neke polemike, šta kod specifičnih situacija recimo kao što je situacija kada neko vozi vozilo koje nije njegovo nego je firmino ili mu je prijatelj pozajmio automobil. Zašto bi licu koje je svoje vozilo pozajmilo prijatelju, rođaku, komšiji, ostalo bez automobila zbog greške koju je neko drugi počinio.

Drugi predlozi izmena Zakona o saobraćaju su sledeći:
Vožnja u pijanom stanju (preko 2 promila): Po starom - kazna 120 000 dinara, oduzimanje dozvole. Po novom - oduzimanje vozila
Probni vozači - Zabrana vožnje od 23h do 06h, nulta tolerancija na alkohol u krvi, zabranjeno telefoniranje i sa slušalicama.





Search