Alžir grad


Alžir grad na severu Afrike
Ime grada Alžira na arapskom je EL-JEZAIR što u prevodu znači ostrva. To ime je gradu dao Bologine, sin jednog Berberskog princa i to još davne 935. godine.

Istorija Alžira
Prvo naselje na mestu današnjeg Alžira, podigli su Feničani još 1200 godina pre nove ere. Takva feničanska naselja, trgovačke kolonije, predstavljala su, u stvari, utvrdjena trgovačka uporišta. Ovim naseljima su u narednim periodima vladali još i Rimljani, Vandali i Arapi.

Alžir danas
Današnji grad Alžir leži oko zapadnog dela Alžirskog zaliva Sredozemnog mora. Grad ima formu amfiteatra na brežuljcima, koji silaze sve do mora. Alžir je prestonica istoimene države i poznata luka na Sredozemnom moru, a uz to i kulturno središte severne Afrike. Broj stanovnika je prema prilično nepreciznim podacima izmedju 2,5 i 3 miliona, a računa se da sadašnja infrastruktura grada nije dovoljna ni za upola manji broj stanovnika. Po procenama nezavisnih institucija, taj broj se kreće oko 1,5 miliona.

šta treba posetiti u Alžiru?
Grad ima svoj Univerzitet, veliku biblioteku i muzej. Od industrije, koja je smeštena po gradskim predgradjima veći značaj imaju: metalna, petrohemijska i brodogradjevinska. Alžirska luka spada u najprometnije i najmodernije opremljene luke severne Afrike.

Stari deo grada podignut je za vreme Turaka, tokom XVII veka i najgušće je naseljeni deo grada. U njemu se i danas nalaze ostaci utvrdjenja iz tog doba, kao na primer poznata, uvek muslimanima naseljena, Kazba, koju su Francuzi nastojali da sruše.

Za razliku od starog dela, novi deo grada, podizan u doba Francuza, obiluje avenijama i brojnim parkovima, katedralama, muzejima, pozorištima, a postoji i Opera.

Ovaj grad je bio značajno uporište Saveznika u II Svetskom ratu. Takodje, jedan od najpoznatijih generala ovog rata, Šarl De Gol, je u jednom periodu ovde imao sedište.





Search