Najrobi


Najrobi je glavni grad Kenije
Najrobi je slučajno postao glavni grad Kenije. Po položaju Limuri bi bolje odgovarao kao glavni grad, a bio je za to i namenjen, no ljudi koji su gradili železnicu, našli su da je položaj Najrobija zgodan, pa se tu i zaustaviše sa gradnjom pruge.

Kada je nastao Najrobi?
Na mestu današnjeg Najrobija prvo je podignut logor, koji je kasnije postao glavni centar, a kasnije i glavni grad. Grad je zvanično osnovan krajem XIX veka. Najrobi na jeziku Masaj znači "slatka voda". Grad leži na visini od 1.700 metara, i važna je stanica na Velikom severnom putu, koji (teoretski) vodi kroz nekadašnju Britansku Afriku od Sredozemlja do Antartika. Pokriva površinu od oko 700 kvadratnih kilometara.

Najrobi je najveći grad u istočnoj Africi
Broj stanovnika je oko 2.000.000 i najveći je grad u istočnoj Africi. Većinu populacije čine Afrikanci, ali svoje učešće imaju i Evropljani, Pakistanci i Indijci. U periodu izmedju 1899. godine i 1905. godine bio je britanski kolonijalni grad, a kad se Kenija 1963.godine izborila za nezavisnost postaje glavni grad ove zemlje, počinje vrlo brzo da se izgradjuje i da zaista liči na glavni grad.

Najrobije finansijski centar Kenije
Najrobi je administrativni i financijski centar Kenije. U njemu je razvijena tropska zemljoradnja i laka industrija, koja proizvodi tekstil, kožu, obuću, keramiku i staklo.

Arhitektura u Najrobiju je neobična mešavina afričkog, kolonijalnog i modernog tipa gradnje. Zgrade državne uprave su neobično funkcionalne, a sam grad je moderno izgradjen i kao takav predstavlja internacionalni trgovački i poslovni centar. Posebno su upadljive zgrade gradske vlade i kenijskog Parlamenta, kao i Mauzolej Jomo Kenijata, borca za nezavisnost Kenije.

Najrobi je turistički centar cele Afrike
Najrobi je i turistički centar cele Afrike, zahvaljujući velikom nacionalnom parku u njegovoj blizini, u koji su smeštene sve vrste divljih životinja. Godišnje kroz ovaj park prodju reke turista.

Prosečna temperature u toku godine u Najrobiju je oko 20 stepeni Celzijusa. U toku godine padne oko 800 mm kiše po kvadratnom metru i to u periodima od marta do maja i od oktobra do decembra.

Tokom devedesetih godina u Keniji je bilo puno demonstracija protiv ondašnjeg režima i sa zahtevima za većom demokratijom u zemlji, a Najrobi je bio centar svih takvih prijatnih i neprijatnih dešavanja.




Search