Domaća kokoška


(Gallus gallus/Gallus domesticus)

Ono što je magarac - sinonim za reč glup, to je kokoška za ovu reč kada se odnosi na ženski rod. Medjutim, ni u jednom slučaju nema valjanih razloga za ovakve upotrebe imena životinja.

Kokoška je naziv za ženku, petao je mužjak, a pile mladunac. Visina kokoške je do 50 cm, a težina se kreće od 1 do 5 kg. Telo kokoške je pokriveno perjem, koje može biti različite boje (belo, žuto, braon, crno, sivo,...). Na glavi ima žut kljun i crvenu krestu. Neke vrste kokošaka imaju i posebno perje u predelu glave, ili im vrat nije pokriven perjem. Mada retko koja životinja ove vrste to doživi, kokoške mogu da žive do 10 godina.

ženka nosi i do 12 jaja, iz kojih se posle nekoliko nedelja, tokom kojih kokoška leži na njima stvarajući visoku temperaturu, izlegu pilići. Oni su pri rodjenju žuti ili crni, a kako rastu menjaju boju perja i poprimaju svoju finalnu posle nekoliko meseci. O mladuncima brigu vodi majka.

Ove životinje su aktivne od najranijih jutarnjih časova do prvog sumraka. Kokoške se hrane pšenicom, kukuruzom, odredjenim biljkama i nekim insektima. Kokoške uglavnom žive u kokošarnicima, ali i pored toga često ih ugrožavaju sisari srednje veličine. Na prvom mestu medju njihovim prirodnim neprijateljima je lisica.

Ovo je domaća životinja i rasprostranjena je po gotovo celom svetu. Gaji se radi mesa i jaja. Ponekad i perje kokoške može imati upotrebu u industriji. Domaće kokoške su odomaćen oblik divljih kokoški poreklom iz jugoistočne Azije. Priradaju porodici fazana. U komercijalnoj proizvodnji mesa i jaja se najviše koriste hibridne vrste. Nekada su kokoške letele, kao i druga živina, ali su vremenom izgubile tu naviku. Danas postoji više vrsta kokošaka i dele se na vrste za jaja i vrste za meso.




Search