čanda ranga riba


Ova vrsta ribe broji čest predstavnika i zajednička karakteristika im je to što im je telo prozirno poput stakla.

čanda ranga živi u Indiji i Burmi, u slatkim vodama i ušćima, gde se mešaju slatka i slana voda. Ova riba može dostići dužinu oko 7 cm.

čanda ili stakleni grgeči, kako se još kod nas nazivaju, su veoma originalni, kako po formi tela tako i po svojoj boji, odnosno prozirnosti. Ledjno peraje im se sastoji iz dva jasno izdvojena dela, od kojih je prednji znatno viši. Bokovi su im visoko spljošteni, dok je repno peraje duboko urezano.

čanda ranga je toliko prozirna da joj se jasno vidi stomak i plivajući mehur. Pri nesto jačem, odnosno odgovarajućem svetlu ove ribe dobijaju veoma lepe boje i svetle odraze. Mužjak je maslinastog odraza dok mu zadnji delovi ledjnog i analnog peraja dobijaju ružičaste prelive. Prednji delovi ovih riba imaju plavkastu boju, dok su krajevi malo svetliji. Preko tela im se uzdužno pružaju dve tamne pruge, koje isto tako pri odgovarajućem svetlu dobijaju plavkaste nijanse. Ženke su inače malo skromnijih boja od mužjaka.

što se tiče temperature vode, najviše im odgovara oko 24 stepena Celzijusa, dok za ishranu koriste razne insekte, biljne račiće i dr.

Ove ribe žive u jatima, a neposredno pre mresta svako pronadje svog partnera i započinje parenje. Ženke izbacuju oko 200 komada ikre koju lepe po biljkama i kamenju u vodi. Inkubacija traje jedan dan nakon čega se izlegu mladi, koji posle dva dana proplivaju. Mladi se drže u jatu i veoma slabo se kreću. Hrane se infuzorijama, planktonima i ostalim mikroorganizmima. Posle dva meseca mladi dostižu veličinu od 1 cm, a polnu zrelost za nekih 6 meseci.

Prirodni neprijatelji ovih riba su sve veće ribe, koje ih vrlo rado proždiru. Treba reći i to da je poslednjih godina ova riba veoma popularna i u mnogim domaćinstvima, jer se veoma uspešno gaji i u ukrasnim akvarijumima.





Search