Kad je pronađen barut


Barut je supstanca koja vrlo brzo gori. Najčeš?e su u primeni dve vrste baruta i to crni i bezdimni barut. Taoisti u Kini, su u nadi za pronalaskom leka za večni život, pronašli crni barut u IX veku. Kinezi su u XI veku pronašli način da iskoriste crni barut za oružja. Oružja koja su koristila barut su počela da se šire preko Koreje i Bliskog istoka ka Evropi.

Crni barut je prvi hemijski pokretač oružja i prvi eksploziv koji je zabeležen u istoriji. Crni barut je mešavina sumpora, ćumura i kalijuma ili natrijum nitrata. Za razliku od bezdimnog baruta, ponaša se više kao eksploziva zbog toga što njegovo sagorevanje nije pod uticajem pritiska, ali predstavlja vrlo slab eksploziv zbog sporog širenja tj. raspadanja. Zbog toga se koristi za pištolje kako ne bi oštetio cev i kako bi izvršio direktan potisak na metak. Glavni nedostatak crnog baruta su relativno mala količina energije, za razliku od modernog bezdimnog, kao i velika količina gara koji ostaje posle ispaljivanja metka. Prilikom sagorevanja, manje od pola baruta se pretvara u gas. Ostatak se pretvara u sloj čađi i oblak gustog dima. Uz prisustvo vlage iz vazduha, kalijum ili natrijum oksid, se pretvaraju u hidroksid koji nagriza cev pištolja. Iz ovog razloga oružja koja koriste crni barut moraju biti očišćena nakon svake upotrebe.

U zavisnosti od veličine zrna i prostora zavisi i brzina sagorevanja crnog baruta. Sitnija zrna izazivaju brže sagorevanje, dok krupnija sporije sagorevanje. Tesno zatvoren u cevi, on gori od jednog ka drugom kraju, što predstavlja željenu metodu za potiskivanje metka.





Search