Kad je pronađen laser


Laser je optička naprava koja koristi kvantum-mehanički efekat, koji se naziva stimulisana emisija (koju je otkrio Ajnštajn dok je istraživao fotoelektrični efekat) da bi proizvela koherentan zrak svetlosti, iz postojane sredine, kontrolisane čistoće, veličine i oblika.Izlazni rezultat lasera može biti kontinuiran i sa konstantnom amplitudom, poznat kao CW tj. kontinuirani talas, ili isprekidan korišćenjem tehnika Q-switching, modelocking ili gain-switching. U pulsirajućoj operaciji mogu biti postignuti moćniji rezultati. Laser takođe može optički da širi kada sija zajedno sa svetlošću iz drugih izvora. Glagol što laser znači proizvoditi koherentnu svetlost. Obični izvori svetlosti emituju fotone u skoro svim smerovima, najčešće preko širokog spektra talasnih dužina. Nasuprot tome, laser uopšteno emituje fotone, u uskom, dobro definisanom, polarizovanom, koherentnom zraku bliske monohromatičke svetlosti, koja se sastoji od jedne talasne dužine i boje.

Prvi laser je napravio Theodore H. Maiman 1960. godine, u Malibuu-Kalifornija, pobedivši pritom nekoliko istraživačkih timova. Maiman je koristio čvrstu baterijsku lampu napunjenu sintetičkim kristalom rubina da bi proizveo crveni laser sa talasnom dužinom od 694 nm (nanometra). Iste godine iranski fizičar Ali Javan izmislio je gasni laser i za to dobio Albert Ajnštajn Nagradu.

Prvi Maiser je napravio Charles H. Townes i studenti J. P. Gordon i H. J. Zeiger 1953. godine. Townes je kasnije radio sa Arthurom L. Schawlow-om da bi opisao teoriju lasera tj. optičkog maisera, kako su ga nazivali. Reč laser je, 1957. godine upotrebio Gordon Gould. Koristio je takođe reč eraser tj. laser? kao sufiks, a spektar emitovane svetlosti kao prefiks (npr. Xaser, Uvaser), ali ovi termini nisu zaživeli. Ovaj prvi maiser je bio nesposoban za kontinuirano isijavanje. Taj problem su rešili Nikolai Basov i Aleksander Prokhorov iz Sovjetskog Saveza.





Search