Dvogrba kamila


(Camelus bactrianus)

dvogrba kamila Zanimljivo je da dvogrba kamila kada dugo ne pije vodu, može da izgubi i do 30% svoje mase, a da organizam normalno funkcioniše. Radi poredjenja navešćemo primer čoveka, koji već kod gubitka 10% svoje mase mora biti podvrgnut medicinskoj intervenciji zbog manjka vode u organizmu.
Dvogrba kamila je nešto viša od 2 m, a teži od 450 do 700 kg. Noge su veoma duge, a rep se zavržava dlakavim čuperkom. Sem završetka repa, obe grbe na telu kamile su pokrivene dugom, mekom dlakom, uglavnom braon boje. Zbog stalne promene količine vode u organizmu, telesna temperatura kamile se menja 6 do 8 stepeni tokom dana i noći. Može da živi i do 50 godina.

Dvogrba kamila može da izdrži bez vode 4 do 5 dana, a odjednom može da popije do 60 litara vode. Jako su izdržljive, a za prevoz su udobnije od jednogrbih kamila. Drugi naziv za dvogrbu kamilu je Baktrijska kamila. Ime je dobila po antičkoj državi koja je postojala na teritoriji centralne Azije, koja predstavlja stanište za ovu životinju. Pricenjuje se da na svetu ima oko 1,5 miliona ovih životinja, manje u divljini, pošto je one koriste kao domaće životinje.

ženke žive u krdu sa jednim mužjakom, a ostali mužjaci žive usamljeničkim životom. Sezona parenja je u februaru mesecu. Mladunac se razvija u telu majke 13 meseci. Posle perioda graviditeta, majka donosi na svet jednog mladunca.

Ova kamila se hrani lišćem, travom i grančicama drveća. Kada se nalazi na pojilu, može da popije i više od 100 litara vode. Ova kamila je gotovo do savršenstva prilagodjena životu u pustinji. Bez vode može da izdrži i do 12 dana, ako se hrani svežom travom i lišćem. Naseljava veći deo Azije i manji deo Afrike, u kome dominiraju jednogrbe kamile.

photo: trachemys, Gnu Free Docunentatio Licence



Search