Beli Labud ptica


(Cygnus olor)

Obzirom da je prilično težak, labud mora da ima ,,pistu'' za poletanje na vodi, odnosno, 15 do 20 metara praznog prostora, kako bi uzleteo.

Težina labuda oscilira oko 10 kg. Raspon krila odraslog labuda je veći od 2 metra. Ženke su uglavnom manje od mužjaka. Dug i savitljiv vrat im omogućava da zagnjure dublje u vodu i bez problema love ribe. Glas koji ispuštaju liči na glasno šuštanje i tzv. siktanje. Veoma brzo lete, dostižu brzinu i do 70 km/h u letu. U divljini žive oko 20 godina, a u regulisanim uslovima i do 50.

Labud većinu vremena provodi u vodi, a kada izadje na kopno, hoda gegajući se levo-desno. Pored vode grade i gnezda u kojima ženka vodi brigu o jajima. Iz velikog broja jaja se ne izlegu svi mladunci, obzirom da je period inkubacije svega 35 dana. Mladunci su sive boje, a kako postaju stariji dobijaju karakteristično belo perje.

Labudi su aktivni su danju. Hrane se vodenim biljkama, ribom, insektima, koji žive u blizini voda i žabama. Od neprijatelja labudi se brane uglavnom krilima, kojima su u stanju da zadaju veoma jak udarac.

žive u rekama, jezerima i potocima. Najveći broj labuda živi u Evropi (posebno Istočnoj) i Aziji (posebno Centralnoj), ali primeraka ima gotovo širom celog sveta. labudobi su često bili inspiracija za brojna umetnička dela, kao što je "Ružno pače" ili balet "Labudovo jezero". U umetnosti ono su simbol za dovršenost i čistoću.




Search