Emu ptica


(Dromiceius Novae Hollandiae)

Emu je posle noja najveća vrsta ptice. Samo jedna vrsta ove ptice je opstala, a nekoliko vrsta je izumrlo početkom 19. veka. Izumrle vrste su naseljavale Tasmaniju i Ostrvo kengura.

Visina emua je oko 1,8 m, a težina se kreće oko 60 kg. Krila su, u odnosu na veličinu ptice, mala, tako da emu ne leti. Perje emua je uglavnom tamno braon boje. Perje je svetlije u donjim delovima tela, dok je na ledjnom delu, na vratu i u predelu glave tamnije. Delovi vrata i glave koji nisu pokriveni perjem su sivo-plave boje, a noge su braon boje. Ovo su veoma mirne životinje i naseljavaju krajeve u kojima se osećaju bezbednim od neprijatelja.

ženka jaja zakopava u rupe u zemlji koje iskopava mužjak. Jaja su zelenkaste boje i 10 cm duga. Vremenom jaja postaju crna. Inkubacija traje 2 meseca, a brigu o jajima i mladuncima vodi uglavnom mužjak. Emu se brzo razmnožava i raste.

Emu se hrani lišćem, voćem, semenkama, cvećem i korenjem biljaka. Aktivan je preko dana i u prvi sumrak odlazi na spavanje. U određenim periodima ove ptice migriraju, najčešće kada presuše izvori hrane.

Ove prelepe ptice naseljavaju zapadne ravničarske predele Australije. Farmeri na ovom kontinentu su napravili više hiljada dugu ogradu kojom pokušavaju da zaštite svoje useve od emua.

Procenje se da postoji oko 70.000 primeraka ove ptice i spadaju u veoma ugrožene vrste. Emu naseljava sve oblasti sem pustinja i goleti, izbegava pustinjske i planinske predele.




Search