Ovu životinju prati reputacija izuzetno neaktivne i lenje životinje, što se vidi i iz samog imena. Ime dobija na značaju kada se pomene da, na primer, lenjivac jednom nedeljno obavlja nuždu i to na zemlji. Da bi sa drveta sišao na zemlju potrebno mu je sat vremena.

Nerazvijene noge i ruke i specifičan oblik prstiju lenjivcu otežavaju kretanje po zemlji. Na krznu lenjivca se nalaze moljci i sitne biljke, koje pokupi dok se kreće i oni mu omogućavaju bolju kamuflažu u drveću. Na telu im se nalazi kratak rep dužine od 2,5 do 7,5 cm. Žive oko 12 godina u prirodi, ali u zoološkim vrtovima i u regulisanim uslovima žive mnogo duže.

Ženke radjaju jednog mladunca, koji je po rodjenju veličine ljudskog palca na ruci. Majke su jedine koje brinu o svojim mladuncima.

Ovo su noćne životinje, koje žive usamljeničkim životom. Hrane se lišćem, voćem i pupoljcima. Najveći neprijatelji su im jaguar, ocelot i anakonda. Prilagođeni su životu i krošnjama visokog drveća. Lišće koje je njihov glavni izvor hrane, vari se sporo zato lenjivci imaju veliki želudac sa više pregrada. Dve trećine težine lanjivca čini upravo želudac sa svojim sadžajem koji može da se vari i do mesec dana.

Lenjivci spadaju u najsporije životinje. Kreću se brzinom od 4 metara na sat!?! Često spavaju viseći glavom prema zemlji. Nije retka pojava videti lenjivca koji je uginuo kako visi na drvetu, glavom nadole.

Lenjivac se razvrstava u pet podvrsta: Hofmanov lenjivac sa dva prsta, Lajnov lenjivac sa dva prsta, Braon lenjivac sa tri prsta, Pejlov lenjivac sa tri prsta i Troprsti lenjivac sa grivom. Uočavate da postoje lenjivci sa dva i tri prsta. Sve vrste lenjivca su na listi veoma ugroženih životinja. Naseljavaju veći deo Južne Amerike.



Search