Sivi kit nije najveća životinja na svetu, ali zasigurno spada u red najvećih. Dužina sivog kita se kreće od 13 do 14,5 metara. Zanimljivo je da su ženke duže i krupnije od mužjaka. Težina ovih životinja je od 30 do 35 tona. Ženke donose po jednog mladunca svakih par godina i oni su pri rodjenju dugi oko 5 metara.

Na koži ima bele mrlje koje ustvari predstvljaju čitave kolonije parazita.

Ovaj kit se razlikuje od drugih vrsta kitova po tome što se hrani na dnu mora. Za razliku od drugih kitova, on na dnu otvara usta, zahvata ogroman zalogaj i na taj način se hrani. Tzv. kitove kosti (ploče, slične rešetkama, koje kit ima umesto zuba) služe kao filteri za mulj. Osnovna hrana ovih kitova su beskičmenjaci koji se nalaze na dnu okeana.

Sivi kitovi su nastanjeni u Severnom ledenom okeanu, posebno u Beringovom i Čukotskom moru (izmedju Ruske federacije i Aljaske u Americi). U jesen se ovi kitovi sele do obala Meksika i Kalifornije. To su najveće i najduže poznate migracije sisara. Tokom ovih migracija, oni predju preko 9.000 km.

Procenjuje se da na našoj planeti postoji oko 25.000 primeraka sivog kita. Sivi kitovi su jedina vrsta kitova koja se približava obali. To je razlog izumiranja atlanskih sivih kitova. Danas ih ima samo u Pacifiku. Tek 1946. godine je vrsta stavljena pod zaštitu i tako sačuvana od izumiranja.





Search