Vrana ptica


Ova ptica je u svetu poznata kao donosilac nesreće. Takvo verovanje proizilazi iz crne boje perja i grubog izgleda vrane. Obzirom da u Evropi crna boja označava tugu i nesreću, ovakvo verovanje je bazirano na tom osnovu. Postoji 27 vrsta ove ptice.

Dužina vrane je zavisno od vrste izmedju 20 i 50 cm. Telo je pokriveno perjem crne ili neke druge tamne boje. Kljun ove ptice je veoma jak, a na nogama se nalaze jake kandže. Različite vrste se razlikuju uglavnom po glasu koji proizvode, a koji je po pravilu jak i prodoran.

ženka u jednoj sezoni nosi 3 do 8 jaja o kojima sama brine. Kada se mladi izlegu, oba roditelja vode brigu o njima.

Ova ptica je aktivna uglavnom preko dana. Vrana se hrani jajima drugih ptica, manjim životinjama, povrćem i otpacima hrane koje bacaju ljudi u urbanim naseljima. Jedini prirodni neprijatelji vrane su krupnije sove i jastrebi. Ove životinje najviše napadaju mladunce vrane.

Vrane uglavnom žive u manjim ili većim grupama. Gnezda grade na vrhovima visokog drveća. Naseljavaju sve kontinente sem Južne Amerike i Antarktika. Pojedine vrste su sklone jednogodišnjim migracijama, ali ne prelaze udaljenost od 100 km.

Vrana je veoma inteligentna i pripitomljiva ptica. Ponekad se može sresti i kao kućni ljubimac. Postoje crne i sive vrane. Vrane žive u jatima koje se u sumrak pretvaraju u velika jata. Zajedno spavaju na visokom drveću.




Search