kengur slika Postoji oko 50 vrsta kengura, koji su grupisani u dve velike grupe: male i velike kengure. Najpoznatiji su crveni kenguri, koji su postali sinonim za ovu grupu životinja. Zanimljivo je da ženke radjaju nedovoljno razvijenog mladunca, o kom vode brigu držeći ga u ,,torbi'', koja se nalazi na njihovom stomaku.

Visina crvenog kengura je oko 2m, mada postoje i male vrste kengura, gde je visina svega oko 30 cm. Težina crvenih kengura je oko 85 kg. Imaju velike, uspravne uši, relativno malu glavu i dug rep. Boja dlake je žućkasta, braon i bela, mada može biti i drugačija, što zavisi od vrste. Prednji ekstremiteti su nerazvijeni, a zadnji izuzetno razvijeni, jer se pomoću njih kreću. Zanimljivo je da na prednjim, nerazvijenim nogama, kenguri imaju pet prsta, a na zadnjim četiri. Zadnje noge su i do 10 puta veće od prednjih. Kada hodaju sporo, kenguri koriste sve četiri noge, a kada trče (skaču), koriste samo zadnje. U jednom skoku mogu da preskoče i 5 m, a u nekim periodima dostižu brzinu i do 50 km/h. Rep kengurima služi kao balans pri trčanju (skakanju). Kenguri su jedine životinje koje koriste skakanje kao oblik kretanja.

Ženke mladunce na svet donose posle 5 nedelja graviditeta. Medjutim, posle tog perioda još uvek nepotpuno formiran mladunac prelazi iz stomaka majke u ,,torbu'' na stomaku. Tu ostaje nekoliko meseci i majka ga doji u tom delu dok se u potpunosti ne formira. Svake godine ženke donose na svet jednog mladunca.

Ove životinje su aktivne preko dana i spadaju u biljojede. Hrane se lišćem, voćem, travom i nekim nižim rastinjem. Najveći prirodni neprijatelj kengura je dingo.

Veliki kenguri žive u grupama od desetak članova. Postoji jasna hijerarhija u kojoj najkrupniji ili najstariji mužjak u grupi ima pravo parenja sa svim ženkama. Medjutim, to pravo uglavnom gubi posle najviše godinu dana, kada ga zamenjuju mladji i jači mužjaci.

Kenguri žive u savanama i šumama. Naseljavaju Australiju, Novu Gvineju i Tasmaniju. Spada u endemsku vrstu jer živi samo u ovom delu sveta i nigde više. Fosilni ostaci pokazuju da su kenguri Australiju naseljavali još pre 15 miliona godina. Tadašnji kenguri su bili dosta veći od današnjih, ali su se u procesu evolucije ,,usitnili''. Smatra se da je Džems Kuk prvi evropljanin koji je video kengure. Međutim utvrđeno je da to nije tačno i da su i drugi moreplovci imali bliski susret sa ovom životinjom i pre Kuka.





Search