Kljunar je jedini sisar koji nosi jaja i tim putem se razmnožava. Specifičnost ovog sisara, po kojoj je takodje jedinstven, je kljun (nijedna druga vrsta sisara ga nema).

Dužina kljunara je 30 do 45 cm, a rep je dug 10 do 15 cm. Kljun ove životinje podseća na pačiji kljun, ali po strukturi to je kost pokrivena nervnim završecima i mekom kožom. Telo je pokriveno mekim krznom braon boje. Glava je spojena s telom, tako da vrat ne postoji. Oči su male, a zanimljivo je da kljunar nema ušne školjke na telu. Uprkos tome odlično vidi i čuje. Mladunci kljunara imaju male zube, a odraslima ostaje samo par jakih zuba.

Ženke nose najčešće 2 do 4 jaja, iz kojih se posle nekoliko nedelja izlegu mladunci. Oni prvih par nedelja nemaju krzno, a brigu o njima vodi isključivo majka. Par meseci po rodjenju mladunci ne napuštaju gnezdo, koje se nalazi blizu vode.

Kljunari su aktivni rano ujutru i kasno noću.Obično se nastanjuju pored sporih voda. Odlični su plivači. Kljunom, koji je dug 6 cm, a širok 5 cm love žrtve i iskopaju jazbinu koju oblažu lišćem. Jazbine se nalaze na velikoj duvini od 7 do 18 metara i do nje put zna samo ženka da bi došla do mladunaca. Hrane se insektima i crvima, ali i nekim manjim vrstama ribe.

Ovo su retke i veoma ugrožene životinje. Retko se vidjaju čak i u predelima u kojima su najbrojniji. Žive na Tasmaniji i u Istočnoj i Južnoj Australiji.

Kljunar se smatra biološkim kuorizitetom. Kada je jedan primerak donet u Englesku naučnici su mislili da se radi o nekoj neslanoj šali. Kljunar ima neobičan izgled, kao da je napravljen od delova više životinja.





Search