Kako je nastao aspirin


Aspirin ili acetilsalicilična kiselina je lek iz porodice salicilata, često se koristi kao analgetik (protiv bolova), antipiretik (protiv visoke temperature), protiv upala, antikoagualnt (proređuje krv). Naziv aspirin potiče od nemačke kompanije za proizvodnju lekova Bayer. Sam naziv je prihvaćen u velikom broju zemalja i odnosi se na vrstu leka, a ne na proizvođača.

Grčki lekar Hipokrat, po kome je i Hipokratova zakletva (lekarska zakletva) dobila naziv, je u V veku pre nove ere pisao o gorkom prahu dobijenom iz kore vrbe, koji je mogao da umanji bolove, donese olakšanje i smanji temperaturu. Ovaj lek se spominje i kod drevnih naroda Sumerije, Egipta i Asirije. Američki Indijanci su ovaj lek koristili protiv glavobolje, bolova u mišićima, groznice, reume i hladnoće. Edward Stone, sveštenik iz Oksfordshire iz Engleske, je 1763. godine primetio da je kora od vrbe dobra za povišene temperature.

Aktivni sastojak kore drveta vrbe, nazvan salicin, izolovali su u kristalnom obliku 1812. godine francuski apotekar Henri Leroux, i italijanski hemičar Raffaele Piria. Oni su uspeli da izdvoje kiselinu u njenom prirodnom obliku. Ovaj sastojak je izolovan i iz jedne vrste ruše 1839. godine od strane nemačkih istraživača. Friedrich Bayer & Co. je 1897. godine u jednom istraživanju uspela da izdvoji hidroxyl u salicilinskoj kiselini sa acetilom, i tako ograniči negativne efekte. Ovo je prvi sintetički lek, a sa njegovom pojavom počinje farmaceutska industrija.

Zvanično, pronalazač aspirina je bio Felix Hofmann. Sa druge strane, Arthur Einchengrun je tvrdio da je on pronašao aspirin 1949. godine. Odsek za farmaceutske nauke Strathclyde iz Glasgova je 1999. godine potvrdio da je pronalazač aspirina upravo Arthur Einchengrun. Međutim, kompanija Bayer i dalje tvrdi da je aspirin pronašao Felix Hofmann. Aspirin je dobio naziv od a (od acetil grupe), spir (od spiraea cveta), in (to je bio uobičajen kraj za naziv leka).






Search