Kako je nastao časovnik


časovnik, ili kod nas prosto, sat (clock = od latinskog cloca ? zvono) jeste instrument za merenje vremena. Način na koji se vreme meri je standardizovan ? još od 14. veka postoji 24 sata u danu, i šezdeset minuta u jednom satu. Satovi se nalaze svuda ? na ekranima monitora, ružnim zglobovima, zidovima, železničkim stanicama, crkvama ili u kućištima tempiranih bombi.

časovnik je jedan od najstarijih čovekovih izuma. Poznato je da se uz pomoć senke Sunca može određivati doba dana, tako da su prvi satovi bili štapovi pobodeni u zemlju pod određenim uglom, što zavisi od geografske širine mesta gde se sat nalazi. Još su stari Egipćani koristili klepsidre ? mehanizam za merenje vremena koji je bio zasnovan na konstantnom protoku mlaza vode. Prvi mehanički satovi pojavili su se u 9. veku. Postoji zapis da je još 1176. godine na katedrali u Sensu instaliran horolog ? reč koja i danas u Francuskoj označava velike satove. Zlatno doba ovih satova je bilo u 13. veku u severnoj Italiji, gde su masovno korišćeni za određivanje vremena za zajedničke molitve. U to vreme postojala je samo jedna kazaljka.

Sledeća velika novina bila je klatno koje je uvedeno u proizvodnju 1657. godine. Iako je još Galilej opazio svojstvo klatna da zadrži konstantan period oscilacije, tvorcem sata sa klatnom smatra se Kristijan Hajgens. On je matematički odredio da dužini klatna od 99,38 cm odgovara perioda od jedne sekunde. Nakon toga je Englez Vilijem Klement usavrio mehanizam zatege, pa je u roku od jedne generacije, postojećoj kazaljki za sate, dodata najpre ona za minute, a onda i sekundara. Satovi sa oprugom su postajali sve manji i praktičniji, pa se javljaju stoni, ručni i džepni satovi, svojevrsni statusni simboli u ono vreme.

U 20. veku pojavili su se kvarcni satovi, koji su koristili svojstvo kristala kvarca određene veličine da uz pomoć električnog signala uvek osciluju konstantom frekvencijom. Ovi su satovi prvi uveli standard greške od par sekundi godišnje. Ipak, u naučne svrhe danas se koriste atomski časovnici, zasnovani na oscilaciji atoma cezijuma, koji ne dopuštaju grešku veću od nekoliko sekundi u više hiljada godina.




Search